تاریخ امروز : یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۳
طراحی سایت و قالب وردپرس

پدیده جدید وزنه‌برداری ایران: سکوی ۸۵ کیلو المپیک لندن به نام ایران خواهد شد

ارسال شده : فروردین ۲۷, ۱۳۹۱ / ساعت : ۱۱:۱۲ ق.ظ
6-(8)

بازی‌های المپیک لندن نزدیک است و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در این دوره از بازی‌ها، قدرتمندترین تیم وزنه‌برداری ایران، پا به مهلکه رقابت‌ها خواهد گذاشت. تیمی که در خود هم قهرمانان بزرگی دارد و هم جوانانی که شاید پدیده المپیکی کشورمان باشند. خبرگزاری سینما وررزش به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، […]

108 بازدید | | نویسنده : خبرنگار 1
خبرگزاری سینما ورزش
بازی‌های المپیک لندن نزدیک است و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در این دوره از بازی‌ها، قدرتمندترین تیم وزنه‌برداری ایران، پا به مهلکه رقابت‌ها خواهد گذاشت. تیمی که در خود هم قهرمانان بزرگی دارد و هم جوانانی که شاید پدیده المپیکی کشورمان باشند.

خبرگزاری سینما وررزش به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزنه‌برداری در سال گذشته به بهترین نتایج تاریخش دست پیدا کرده و پس از این موفقیت‌ها نیز حسین رضا زاده ـ رییس فدراسیون و کوروش باقری ـ سرمربی تیم‌های ملی، چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم نوید این موضوع را داده بودند که تیم ملی وزنه‌برداری در بازی‌های المپیک نتیجه‌ای تاریخی و بی‌نظیر را رقم خواهد زد. اما این مسئولان با تکیه بر کدام ویژگی وزنه‌برداران، چنین توقع بزرگی را برای علاقمندان به ورزش و جامعه ایران ایجاد می‌کنند؟ پاسخ این سوال در آخرین رکوردگیری تیم‌های ملی پیش از حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا مشخص شد. در آن رقابت، بارها وبارها رکوردهای ایران، آسیا، جهان و المپیک جابجا شد و وزنه‌برداران با فریاد کشیدن نام ائمه اطهار قدرت خود را به رخ کشیدند.

در این رکوردگیری اگر چه ستاره هایی همچون سلیمی و رستمی در کنار محمدپور به رکوردهای قابل قبولی رسیدند، اما عملکرد سهراب مرادی، به عنوان ورزشکاری که تاکنون بهترین افتخار زندگی‌اش قهرمانی آسیا بوده، مثال زدنی بود.

سهراب مرادی در این رکوردگیری که با عنوان انتخابی تیم ملی برای حضور قهرمانی آسیا برگزار شد، در حرکت دو ضرب به رکورد ۲۱۶ رسید که این رکورد یک کیلوگرم بیشتر از حد نصاب بازی‌های المپیک در دسته ۸۵ کیلوگرم محسوب می‌شود.

اهمیت کار سهراب مرادی در جایی مشخص می‌شود که او در کنار کیانوش رستمی قهرمان جهان در این وزن عرض اندام می‌کند و به طور حتم رقابت این دو ورزشکار در کنار هم می‌تواند نتایج درخشانی را برای ایران در بازی‌های المپیک رقم بزند.

مرادی که ماه‌ها به دلایل مختلف از اردوی تیم ملی دور بود، پس از آخرین رکوردگیری و پیش از حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفت و گو نشست که شرح آن را خواهید خواند.

* آقای مرادی، از زمانی که دوباره به اردو برگشتید، نشان دادید که انگیزه بالایی دارید و رکوردهایتان در آخرین رکوردگیری این موضوع را تایید می‌کرد.

بله. همین طور است. من واقعا از زمانی که دوباره به اردو دعوت شدم، تصمیم گرفتم گذشته را فراموش کنم و وزنه‌بردار جدیدی باشم. وقتی سال گذشته در رقابت‌های قهرمانی آسیا ششم شدم، نشستم و با خودم فکر کردم که چرا باید این طور باشد. فکر می‌کنم نتیجه‌ آن رقابت بر من تاثیر گذاشت تا به خودم بیایم. من می دانستم که توانایی من بیشتر از آن چیزی است که در قهرمانی آسیا رقم خورد، پس از این که از اردو کنار رفتم، تمرین‌هایم جدی‌ام را شروع کردم تا به رکوردهای خوبی برسم.

* خوب، شما پیش از رقابت‌های قهرمانی جهان در فرانسه هم به رکوردهای خوبی رسیده بودید، آیا حسرت نخوردید که چرا شانس حضور در رقابت‌های پاریس را نداشتید؟

چرا، از این بابت حسرت خوردم، اما نرفتن به این مسابقه‌ها هم برای من خوب شد، هم بد. اگر می‌رفتم شاید یکی از مدال‌های جهانی برای من بود، اما نرفتم باعث شد تا انگیزه‌ام برای المپیک بیشتر شود. فکر می‌کنم این طور بیشتر تلاش کنم و بتوانم در المپیک موفق باشم.

* البته در این میان شاید برخی‌ها اعتقاد داشته باشند که نباید در هر مسابقه‌ای چنین رکوردهایی را بزنی و شاید این عملکرد شما باعث شود، نتوانی این رکوردها را برای المپیک تکرار کنی؟

من با این موضوع موافق نیستم. ببینید، از زمانی که من به اردو آمده ام، خودم را در اختیار کادر فنی گذاشته ام و هر تصمیمی که آن‌ها برای من بگیرند، انجام می‌دهم. وزنه‌های من نیز در رقابت‌های لیگ و رکورد گیری تیم ملی توسط آن‌ها انتخاب می‌شود. من حتی در رقابت‌های قهرمانی آسیا هم می‌خواهم رکوردهای خوبی را ثبت کنم، اما در مورد وزنه‌ زدن من و برنامه‌های تمرینی‌ام، این کادر فنی است که تصمیم می‌گیرد. البته اگر آن‌ها اجازه بدهند در همین رقابت‌های قهرمانی آسیا هم می‌‌خواهم به رکوردهای جهانی برسم.

* یعنی احتمال رکوردشکنی در همین رقابت‌های قهرمانی آسیا هم هست؟

بله، اگر شرایط مهیا باشد وزنه‌های خوبی را می‌زنم. این رکوردهایی که در رکوردگیری تیم ملی زدم، بسیار کمتر از آنچه بود که در تمرین‌ها زده بودم، من باید بارها به رکوردهای خوبی برسم که بتوانم آن‌ها را در المپیک تکرار کنم.

* حالا می‌‌خواهم از یک منظر دیگر به دسته‌ای که تو در آن وزنه می‌زنی نگاه کنم. این دسته در میان همه اوزان وزنه‌برداری مردان، شرکت کننده‌های پر تعداد و قدرتمندی دارد و از طرفی دیگر قهرمان جهان در سال ۲۰۱۱ هم در کنار تو وزنه می‌زند و هم تیمی تو است. این مسایل چه تاثیری بر روند حرکتی شما گذاشته است؟

بله، با توجه به این که وزن طبیعی بدن یک مرد بین ۷۰ تا ۹۰ کیلوگرم است. بیشترین و قدرتمندترین وزنه‌برداران در این اوزان هستند. بنابراین کار کسی که می‌خواهد در این وزن‌ها به مدال جهان و المپیک برسد، سخت است. از طرفی دیگر هم اکنون کیانوش رستمی، قهرمان جهان در سال ۲۰۱۱ هم تیمی من است و در کنار هم تمرین می‌‌کنیم . اگر چه قدرت او باعث شده تا من هم انگیزه زیادی برای رسیدن به رکوردهای خوب پیدا کنم، اما از این بابت هم خوشحالم که ما دو نفر اکنون به رکوردهایی رسیده‌ایم که می توانیم در المپیک حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم. فرقی نمی‌کند چه کسی قهرمان می‌شود، مهم این است که دو سکوی ۸۵ کیلوگرم المپیک به نام ایران باشد.

* و با این وجود فکر می کنی المپیک لندن برای تو چگونه باشد؟

من نمی خواهم از هم اکنون برای المپیک قولی بدهم. در وهله اول باید جایگاه خودم را در تیم ملی برای حضور در المپیک تثبیت کنم. پس از آن هم فقط می‌‌خواهم یک جمله بگویم که من در المپیک حرف‌های زیادی برای گفتن دارم.

کلمات کلیدی :

مطالب مرتبط
۱) مدیریت، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد

طراحی سایت و قالب وردپرس
»اخبار ویژه: